Aleppské mydlo alebo čo o ňom vieme?

Aleppo mydlo môžete nájsť na trhu pod viacerými názvami ( čo je niekedy zmätok spôsobujúce J ) : Savon d´Alep, laurel soap, Syrian soap. Ale pod týmito názvami sa ukrýva oveľa viac ako len obyčajné mydlo.

Vedeli ste, že mydlo Aleppo je najstaršou mydlovou receptúrou na svete?

Vedeli ste, že sa skladá len z dvoch základných olejov (olivový a vavrínový) a mydlového činidla? A že percentá, ktoré môžete nájsť na obale označujú podiel vavrínového oleja v mydle?

Vedeli ste, že dozrieva minimálne sedem mesiacov? Ukrýva v sebe veľa tajomstiev.

Prečo učarovalo nám?

Ja (Paula) som v podstate veľmi praktický človek a milujem veci, ktoré majú širšie využitie. Niekto sa možno vyžíva v tom, že má na poličke v kúpeľni dvadsať produktov s veľmi úzkym spektrom využitia (áno, mám viacero takých kamarátok a je to vporiadku, je to ich voľba), ale ja uprednostňujem naozaj veci, ktoré sa dajú využiť na viac spôsobov. A toto mydlo je práve také. Ja ho používam na sprchovanie, umývanie tváre, holenie.

Sprcha

Pre mňa veľmi dobré eko riešenie, lebo vydrží pri jednom užívateľovi aj 4 – 5 mesiacov a je zabalené v jednej krabičke, ktorá je z recyklovaného papiera a samozrejme dá sa ďalej recyklovať. Nie je balené v plaste, čiže super 🙂 Nevysušuje mi pokožku, nemám výčitky, keď sa nestihnem po sprchovaní natrieť. Nedostavuje sa extrémne vysušená, šúpajúca sa, alebo pnúca pokožka.

Tvár

V aktuálnom období patrím asi medzi tých šťastnejších, lebo ma naozaj netrápia výraznejšie problémy s pokožkou tváre. (Áno už sa dostavujú prvé malé vrásočky, ale tie beriem tak, ako prichádzajú J a mám mastnú T-zónu, ale iné dramatickejšie stavy nemávam). Takže používam mydlo na umývanie tváre, aj ako formu odličovania. Ja sa nelíčim na dennej báze, keďže som stále vo fitku, vyzerala by som ako Joker z Batmana, takže volím dennú úpravu bez make-up-u. Ale keď sa líčim, používam v podstate všetko – make-up, očné tiene, linky, špirálu, lícenku, púder a rúže a naozaj ma toto mydlo dokáže slušne odlíčiť.

Holenie

Vzdala som sa pien na holenie, kvôli formám balenia a zbytočnému odpadu z nich. Jediné obdobie, a to sa čestne priznávam, kedy sa holím s penou, je obdobie pred fitness súťažou.

Takto náš low waste život začal naberať reálne rozmery. Bez kompromisu, bez toho, aby sme sa museli vzdať hodnotnej starostlivosti.

Áno, aj toto mydielko má svoje rezervy..

Jediné, čo ma mrzí, že ho nemôžem používať na vlasy. Respektíve môžem, ale určite to neodporúčam :). Zanecháva na vlasoch povlak, alebo neviem ako lepšie by som Vám to opísala. Ja mám vlasy rýchlejšie sa mastiace, občas sklon k tvorbe lupín, a kvôli tréningom mám vlasy viackrát do týždňa kompletne prepotené. Takže moje potreby pre vlasy to naozaj nepokrylo. Viaceré recenzie, hlavne zo zahraničia, sa taktiež neprikláňajú k použitiu na vlasy. Vlas vyžaduje svoju špecifickú starostlivosť a existujú aj prírodné a ekologicky príjemné riešenia s tým, že vlasy sú naozaj krásne a zdravé. Ale o tom v inom príspevku :).

Pre koho teda je?

To je moje využitie mydla z Aleppa. Dada si ho chváli tiež, a to má ekzematickú pokožku. Preto neváhame a pokojne ho odporučíme aj pre detskú pokožku, samozrejme až na individuálne prípady, kedy má detská pokožka veľmi špecifické nároky. Tie individuálne prípady sa vždy nájdu aj medzi dospelými, ktorým toto mydlo na pokožku jednoducho nesadne a to je vporiadku tiež. Každý sme rozdielny, máme rôzne potreby, rôzne požiadavky na starostlivosť a to, čo od tej ktorej kozmetiky očakávame. My sme zozdieľali hlavne našu skúsenosť .

Mám sa obávať, keďže v Sýrii sú vojnové konflikty?

Kvôli nepokojom v oblasti Aleppa, je veľa výrob týchto mydiel presunutých do iných oblastí, alebo štátov. To, ktoré distribuujeme my, sa vyrába v Tunisku, majstrom mydlárom (majú istú hierarchiu, resp. odovzdávané receptúry výroby a malé tajomstvá), takže sa nemusíme obávať použitia chemických zbraní a podobne. Tým, že je to výrobok s Ecocert certifikátom, komisári /kontrolóri z Ecocert-u kontrolujú výrobné podmienky, aj etiku výroby.

Linky, ak by ste sa chceli dozvedieť ešte viac:

História mydla z Aleppa: http://www.historische-aleppo-seife.de/engl_story.html

Ako sa vyrába: https://www.youtube.com/watch?v=7kMVc0dLjdM

Skúsenosti iných blogerov: https://whattodotomorrow.net/en/threw-shower-gel-got-aleppo-soap-bar/

https://www.beautifulwithbrains.com/product-review-nour-aleppo-soap-with-30-laurel-oil/https://www.lifejacks.com/aleppo-soap-natural-soap-numerous-benefits-skin/
(0)

Zdroj: Dizajn od lesa

Hľadanie alternatív, kde vlastne končí? Dúfame, že konca mať nebude, pokiaľ hľadanie alternatív prináša do našich životov verzie produktov, ktoré bežne používame a znamenajú menšiu záťaž pre našu Zem, ale taktiež menšiu záťaž pre naše zdravie. Už dlhšie môžeme pozorovať, že sa kde-tu objavia sójové sviečky.

Zdroj: www.unsplash.com

Ako to so sójovými sviečkami vlastne je?

             Sójové sviečky sa začali vyrábať ako alternatíva k tým bežným parafínovým. Cena týchto sviečok je často vyššia v porovnaní s bežne dostupnými verziami, avšak nedajú sa im uprieť nespočetné výhody.

Celá zápletka okolo sójového vosku a výroby

             Ako sa taký sójový vosk vlastne vyrobí? Zozbierajú sa sójové bôby, ktoré sa olúpu, prečistia, rozlúpnu, zlisujú do vločiek a pri tomto lisovaní vzniká olej. Tento olej je v procese hydrogenácie (fúúú, tomuto procesu veľmi nerozumiem, klamať Vám nebudem 🙂 ) menený z nesaturovaného na saturovaný. To boli tie zložitejšie pomenovania dejov, ale pre nás, bežných užívateľov, je podstatné, že tento proces mení vlastnosti oleja tak, že pri izbovej teplote má tuhú textúru a to je už dobrý základ pre vytvorenie niečoho rozkošníckeho, čím vonné sviečky a sviečky všeobecne sú.

Prečo by ma mala sójová sviečka zaujímať?

Kvôli jej výhodám samozrejme!

Aké sú tie výhody?

V prvom rade je vosk na sviečky vyrábaný z obnoviteľných zdrojov, zo sójových bôbov a taktiež väčšina výrobcov vlieva tieto vosky, a teda zasádza celú sviečku do skla, čiže obalový materiál je kompletne recyklovateľný.

Sviečka má preukázateľne dlhšiu dobu horenia – čiže objem a objem v tomto prípade nie je ekvivalentný

Nevznikajú pri horení splodiny, ktoré by negatívne vplývali na vaše zdravie, čo nemôžeme povedať pri pálení parafínových sviečok.

Takisto pri pálení nevzniká čierny dym, čiže sa nemusíte obávať pri umiestňovaní sviečky, či Vám náhodou nepoškodí nábytok/stenu a podobne.

Pri výrobe sójových sviečok sa používajú zväčša esenciálne oleje, vonné esencie, ktoré sú prírodného pôvodu a tým, že vosk sviečky je spaľovaný postupne, vôňa sa uvoľňuje postupnejšie a dlhodobejšie.

Zdroj: www.unsplash.com

Ale! Vždy je nejaké Ale! Respektíve nechceme zatajovať aj nevýhody..

Určite ste zaregistrovali aj sami, že cena tejto sviečky je vyššia, je to však cena za ekologickú variantu, ktorá nemá negatívny dopad na zdravie členov domácnosti.

Taktiež sójový vosk je citlivejší na zmeny teplôt, čiže môže meniť svoje charakteristiky, ale tieto zmeny sa objavujú pri naozaj výrazných zmenách teplôt. Tieto zmeny skôr trápia samotných producentov, ktorí s voskom pracujú. Nás, spotrebiteľov, tieto problémy takmer vôbec nestretávajú, resp.málokedy spozorujete problém s finálnym produktom.

Ich dostupnosť na slovenskom trhu je stále vo veľmi výraznej  menšine, ale to môžeme my, spotrebitelia, ľahko zmeniť našimi rozhodnutiami 🙂

Moju naj časť na záver? Áno!

Prečo práve sójové sviečky z nášho e-shopu?

Lebo ich vyrába úžasná kočka z Nitry, ktorá zbožňuje celú produkciu ekologickejších variánt vecí a keby ste ju poznali, tak viete, že každý jeden svoj produkt „vypiple“ do dokonalosti a na tej veci poznať, že nesie v sebe neskutočnú energiu svojho producenta.

Keď som prvýkrát ovoňala Šípkovú Ruženku, tak som skoro odpadla! Prečo? Oukej, čakala som vôňu ruže, pre ktorú ja nevraždím a ani si kvôli tejto vôni nejdem nohy dolámať, ALE! Bolo tam veľké Ale! vo forme pačuli. V tomto ja už nedokážem úplne zachovať objektivitu, pretože pačuli na mňa pôsobí ťažko magnetizujúco. Čo z toho vzniklo? Láska na prvé ovoňanie. A to nepreháňam. Svoju si môžete zakúpiť https://nietox.sk/produkt/prirodna-sojova-sviecka-sipkova-ruzenka/

Budeme sa tešiť na Vaše dojmy 🙂

Zdroje:

https://www.candlescience.com/learning/what-is-soy-wax
https://www.everythingdawnbakerycandles.com/blogs/news/34785665-the-pros-and-cons-of-soy-wax

(0)

Dyshidróza – Dyshidrotický ekzém.

V podstate sa nevie príčina, ale prax nám hovorí niečo iné!

Najčastejšie postihuje dlane a chodidlá, alebo časti tela, ktoré sa ľahko spotia. Začne to malými ‚potničkami‘ uloženými hlboko v koži naplnené bielou tekutinou. Následne sa zväčšujú a neskutočne svrbia. Koža sčervenie, až máte chuť si amputovať celé ložisko. Po čase začne praskať a potom sušiť. A potom znova nové a nové pupáčiky a stále červená až krvavá, popraskaná koža. A takto pokračuje kolotoč ďalej.

Jedná sa o Dyshidrotický ekzém, ktorý doposiaľ ‚NEMÁ PRÍČINU‘ alebo ešte lepšia odpoveď ‚MÁ PSYCHICKÚ PRÍČINU‘

aby nás to ešte viac zmiatlo ohľadom otázky ako ho rýchlo a efektívne liečiť. Ja som si s ním prežila polovicu života a poviem Vám, je to podľa mňa ťažké, ale dá sa to.

AKO VZNIKÁ?

Tento druh ekzému býva často spôsobený kontaktnou alergiou. To znm. kontakt s kovom napríklad nikel, bižutéria alebo kov na rifliach, bundách. Potom sa vyskytuje aj pri čistení zemiakov alebo rajčín alebo aj po kontakte s mäsom. Najčastejšie som sa stretla s ľuďmi, ktorým to spustila klasická JAR NA RIAD počas umývania. Čiže sme zas a znova pri milovanej chémii. ( K tým ľudom patrím aj ja. )

Tento ekzém vzniká cez leto, aj cez zimu. Cez leto sa koža ľahko sparí a môže vzniknúť základné potničkové ložisko, ktoré sa rýchlo rozšíri. K tomuto dopomáha uzavretá obuv, ale aj nesprávne zvolené ponožky prané v toxickom pracom prostriedku.

ODPORÚČAM najviac bavlnené ponožky a úplne vynechanie aviváže a určite používať vhodnejší netoxický prací prostriedok.

Ekologické pracie prostriedky pre alergikov nie sú väčšinou netoxické. Vyskytuje sa tam dosť dráždivých prvkov, aj keď sú v prírode ľahko odbúrateľné. A to je rozdiel! Aj keď ložisko nevyzerá esteticky atraktívne, verte mi, je lepšie ho na nohách vetrať, ako ho mať v uzavretej obuvi. Cez leto nejaké žabky,šľapky, len nech to dýcha. Noha by nemala byť vo vlhkom prostredí. Cez zimu nebyť blízko radiátora, aby sa koža zbytočne nepotila.

Dyshidróza postihuje častejšie atopikov

To má priamy súvis s črevom a hlavne s histamínom. Veľa ľudí spozorovalo zhoršenie, občas samotné vytvorenie tohto ekzému po konzumácii alkoholu, sladkostí, jedál s konzervantami, lepku, vysoko histamínových jedál. Tak, ako tieto faktory, môže mať súvis aj premnoženie baktérií v čreve. Či kontaktná alergia alebo vnútorná príčina, určite je len benefit prejsť na lepšiu a zdravšiu stravu a skúsiť to. Mne osobne toto dopomohlo nie len vyliečiť  atopický ekzém a dyshidrotický ekzém, ktorý je podľa lekárov ‚DOŽIVOTNÝ‘ a možný tlmiť len antihistaminikami a kortikoidnými masťami. Som toho názoru, že črevo je základ a ani Zem nevznikla za jeden deň. Treba vytrvať a úroda príde. 🙂

KORTIKOIDY ODSTRÁNILI SVRBENIE, ALE EKZÉM NIE

Keby mám jednorázovo zrátať koľko € som za celý život minula na všetky tie masti, ktoré som pokupovala,  tak by moja peňaženka ešte teraz veľmi zaplakala. Je pravda, že kortikoidy pomohli –  v spôsobe, že to nesvrbí, ale ekzém tam stále bol. Nie rok ani dva … ale celých 10 rokov. Práve koža sa veľmi ťažko adaptovala na vynechanie kortikoidov.

AKO SA HO NETOXICKY ZBAVIŤ?

Každý sme iný. Jednému pomôže to a inému to pomôcť vôbec nemusí. Ale určite VYVAROVAŤ SA VŠETKEJ CHÉMII. To znamená vynechať prípravky na čistenie v domácnosti, prejsť na nechemické pranie, nepoužívať klasické osviežovače vzduchu, používať čisto prírodnú nechemickú kozmetiku. Ložiská treba mať stále v suchom stave. Po cvičení riadne umyť, aby sme nezanášali infekciu.

Ak ložisko veľmi svrbí, pomôže aj ponorenie do studenej vody na pár sekúnd a potom riadne utrieť. Môžeme si spraviť aj odvar z repíku. Ak by sme chceli dezinfikovať, výborný netoxický spôsob je hypermangán. (Treba si zistiť správne dávkovanie. Vo vode použiť len jemne ružový roztok!) Môžeme použiť aj soľný kúpeľ. Základom je, aby sa koža zasušila a ukľudnila a aby sme už predišli fáze rozširovania pupienkov s tekutinou.

PUPÁČIKY NIKDY NEPRASKAJTE – hrozí veľké riziko zanesenia infekcie a skončenie na infekčnom, ako som skončila aj ja :/ .

Keď sme kožu ako tak vysušili, začne sa olupovať a vtedy treba premazávať. Za mňa FAKT TOP je prírodné bambucké maslo! Treba namazávať toľko, koľko koža dokáže prijať. Skvelý je aj kokosový olej alebo aj prírodná konopná masť. Skvelá je aj domáca zinková masť. Na chodidlách som rada cez zimu využívala systém namazať maximálne ako sa dá a zabaliť do ponožiek. Do rána to bolo kľudné a nepukalo. Ale pamätajte, že nie každému funguje to, čo druhému. Toto mazanie je fakt už len riešenie problému, ale my ho potrebujeme hlavne odstrániť a to znamená zisťovať a zmeniť kontakt s alergénmi.

EKZÉM A SAUNA ??

Nepoznám veľa ľudí s touto skúsenosťou, ale podelím sa s mojou. Kedže viem, že tento typ ekzému je náchylný na vlhkosť, potenie, teplo … vyskúšala som suchú saunu. A verte, či nie, ekzém sa mi fakt upokojil a hneď prešiel do fázy sušenia a hojenia kože. Budem rada, ak zanecháte svoju skúsenosť v komentároch alebo aj na našom emaili info@nietox.sk 🙂 .

Kedže ekzémy sa dosť často vytvárajú v stresovom období, hlavne keď nie sme v psychickej pohode, tak sa naozaj treba zamerať aj na to. Áno, áno je to veľmi ťažké v tejto uponáhľanej dobe, ale u niekoho to môže fakt hrať prevažnú rolu v priebehu ekzému, ale určite ja osobne nie som toho názoru, že to je LEN psychická príčina.

Pevne verím, že tento článok Vám prinesie veľa odpovedí na otázky, ktoré ste doposiaľ nikde nenašli. – DAGMAR

Ak chcete začať a alternatívou hneď, odporúčam Vám pozrieť náš zoznam netoxických produktov ktoré denne používame my – http://www.nietox.sk .

Nič z tohto článku nemám vedecky podložené, len vyskúšané sama na sebe od môjho útleho veku až doteraz. Tak isto ako sú tu zozbierané reálne skúsenosti a informácie od ľudí, ktorí trpia týmto ekzémom.

Obrázky zdroj: pangudownloads.org , sgms.com.ru , treat-simply.com, unsplash app

(0)

Kvetinové vody zažívajú svoj boom a nebudem klamať, ich čaru sme podľahli aj my. Spomínam si, keď som sa s kvetinovou vodou stretla prvýkrát, hľadala som akurát toner a hľadala som niečo iné, nové, zaujímavé. Zbadala som vtedy ružovú vodu, asi prvá z tých známejších na slovenskom trhu. Balená v sklenenej fľaštičke, čo ma potešilo, lebo konečne niečo, čo nebolo balené v plaste. Otočila som ju a čítala som zloženie. Nenačítala som sa teda veľa 😀 Vtedy som si ešte myslela, že čím viac zložiek, tým lepšie (všetci sme niekde začínali :D), tak ma veľmi prekvapilo, že nemám čo čítať. Hovorila som si ale, že to stojí za vyskúšanie. Odvtedy, ak som aj náhodou vyskúšala niečo iné, vždy som sa ku kvetinovým vodám vrátila. Sila prírody je neskutočná, tak prečo nevyužívať jej silu pre náš prospech?

Zdroj: www.unsplash.com
Zdroj: www.unsplash.com

Ak si ich chcete zakúpiť, k dispozícii je nespočetné množstvo výrobcov, nehovoriac o jednotlivých produktoch. Nájsť ich môžete pod názvami kvetinová voda, hydrosolový sprej, esenciálna voda, hydrolátové spreje, no všetky tieto pojmy označujú jeden a ten istý produkt, s rozdielom kvetov alebo rastlín, z ktorých je tento hydrolát vyrobený.

Kvetinové vody sa vyrábajú rovnakým spôsobom ako esenciálne oleje. Esenciálny olej bol hlavným produktom výroby, kedy vďaka procesu destilovania došlo k extrahovaniu oleja z rastlín a pri výrobe vznikla kvetinová voda ako vedľajší produkt. Dnes je táto voda rovnako cenným produktom ako samotný esenciálny olej. Pravá kvetinová voda vzniká jedine v procese destilácie, určite sa vyhnite produktom, ktoré majú v zložení alkohol, vtedy už o pravú kvetinovú vodu nejde. Pravé kvetinové vody taktiež neobsahujú žiadne konzervanty, dodatočné parfumácie a ani emulgátory, či farbivá.

Zdroj: www.jrroses.com

Najznámejšou z kvetinových vôd a asi aj najdostupnejšou je ružová voda. Čo vlastne tento zázrak dokáže? Ružová voda má výrazné hydratačné účinky a zásobuje pleť vitamínmi a minerálmi. Je vhodná hlavne pre suchú pokožku, čo Vám však nebráni, aby ste ju využili aj na iný typ pokožky. Ja mám pleť zmiešanú a ružovú vodu považujem za jednu z najvhodnejších pre mňa. Okrem prínosov pre pokožku, krásne vonia, čiže bonusom používania je aromaterapeutický účinok.

 

 

    A akú kvetinovú vodu použiť na konkrétny typ pokožky?

Prinášame Vám malého sprievodcu, ktorý Vám môže pomôcť v rozhodovaní. Samozrejme, všetci sme jedineční a niekedy nám niečo nemusí sadnúť, aj keď to pomôže 95% ľudí s podobnými charakteristikami pleti, občas je nutné jednoducho vyskúšať J, ale tým sme si prešli už asi všetky.

Citlivá pokožka – harmančeková voda, voda z pelargónie, levanduľová voda, ružová voda, ylang ylang voda.

Mastná pokožka – voda z pelargónie, levanduľová voda, voda z manuky, pomarančová voda, mätová voda, ružová voda, rozmarínová voda, čajovníková voda, ylang ylang voda, voda z hrabu.

Suchá pokožka – harmančeková voda, voda z pelargónie, levanduľová voda, ružová voda, ylang ylang voda, pomarančová voda, medovková voda.

Zdroj: www.unsplash.com

Aknózna pokožka – harmančeková voda, levanduľová voda, ružová voda, voda z manuky, ylang ylang voda, čajovníková voda, voda z pelargónie, mätová voda.

Ak ste aj doteraz kvetinové vody nepoužívali, určite sa oplatí dať im šancu, môžu Vás naozaj príjemne prekvapiť, určite príjemne prekvapia aj Vašu pokožku.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Herbal_distillate

https://www.trustedhealthproducts.com/blogs/news-letters/what-is-a-herbal-distillate

http://www.wellnesslife.cz/spawellness/co-jsou-to-hydrolaty-a-kvetinove-vody-a-jak-je-pouzivat/

https://www.simplyorganicbeauty.com/hydrolates-benefits/

http://natureofeurope.com/hydrolates/

(0)

Netoxický domov v súlade s prírodou. Žiadne zdravotné problémy. Čistota aj bez chémie. Znie to super, však?

Všetko sa dá.  Ja sama stále prechádzam touto zmenou a stále zisťujem, čo a ako, a preto som sa rozhodla spísať tento článok, ktorý by Vám mohol napomôcť na začiatku Vašej cesty za netoxickou domácnosťou.

Musím teraz všetko vyhodiť? Musím byť chemička/chemik, aby som rozoznala škodlivé a neškodlivé veci? Nie, to určite nie Čítať ďalej…

(2)

Čo je bio, prírodná a netoxická kozmetika?

Čo Vás napadne pri kombinácii “netoxická kozmetika”? Veď predsa tu už máme prírodnú alebo bio kozmetiku, tak automaticky by mala byť aj netoxická že? Opak býva bohužiaľ pravdou.

To, že sa na výrobku objaví slovo „prírodný“, ešte neznamená, že produkt naozaj je prírodný. Výrobcovia do zloženia pridajú nejakú prírodnú zložku a k tomu ďalších 15 iných zložiek ktoré sú chemického pôvodu a výrobok bude hrdo nosiť na sebe názov “ PRÍRODNÝ”. A potom, čuduj sa svete, prečo sa nám stále objavuje ekzém, vyrážky atď… veď predsa používam prírodný produkt. Vysvetlime si najprv hlavný rozdiel medzi bio a prírodnou kozmetikou.

Biokozmetika je vtedy, ak obsahuje certifikované organické zložky vyprodukované v
ekologickom hospodárstve. To znamená, že je kontrolovaná a nosí množstvo akreditovaných
certifikátov, kde sa potvrdí že naozaj spĺňa všetky podmienky. Obsah takejto kozmetiky tvorí
najmenej 95% prírodných zložiek a z toho je mininálne 5% produkovaných ekologickým
poľnohospodárstvom. Zvyšných 5% tvoria nepoľnohospodárske zložky alebo poľnohospodárske
zložky bez označenia bio.

Prírodná kozmetika je síce takisto vyrobená z prírodných extraktov a zložiek, no môžu sa v nej
objaviť aj syntetické chemické látky. To nám naznačuje, že nie je prísne kontrolovaná a vo väčšine
prípadoch nie je certifikovaná. Skutočná prírodná kozmetika musí obsahovať min. 90% prírodných
zložiek ( ale často ide len o pútavú titulku na obale ).

 

Čo je potom netoxická kozmetika?

Kozmetika, v ktorej po preštudovaní zloženia, nenájdete ani kvapku syntetických chemických látok. Je
konzervovaná prírodnými konzervantami ( alternatíva – konzervatny scvhálené ecocertom) a môže sa v mnohých prípadoch pýšiť regulovanými certifikátmi. Má zložky, ktoré boli vyrobené v ekologickom hospodárstve a teda nie je so svojím zložením závadná pre zem a vodné organizmy. – ( to je taká naša krátka definícia ).

Aké sú benefity netoxickej kozmetiky/drogérie?
Často sa stáva ( ja sama som toho príkladom ), že používate prírodnú kozmetiku/drogériu a aj tak
stále trpíte rôznymi ekzémami, vyrážkami, dokonca aj poruchami hormonálneho systému. Áno, toto
všetko môže spôsobiť používanie nejakého mydla, šampónu alebo aj pracieho gélu v ktorom bola
použitá len jedna silná zložka. Napríklad syntetický chemický konzervant. Poznáme mnoho prípadov,
kde pri prejdení na netoxickú domácnosť – netoxické produkty, naozaj zmizli zdravotné problémy. Zmiernili sa alebo úplne vymizli niektoré druhy ekzematických problémov. Toto hlavne pomôže všetkým mamičkám ktoré majú malé detičky, kde už na začiatku ich života vedia ovplyvniť okolie dieťa a následné alergické reakcie. Kiežby sa toto všetko vedelo pred pár rokmi.. pravdepodobne by som ani ja nemusela celé roky trpieť atopickým ekzémom a pri tom stačilo len tak málo.

Niekedy stačí naozaj málo – zmena mydla, ktoré používame na dennej báze. A práve pri prejdení na netoxickú domácnosť zároveň prejdete na krásny netoxický a nezávadný spôsob života spätý s prírodou. Toto všetko sa dá aj v uponáhľanom 21. storočí. Pri netoxickej kozmetike je veľmi dôležité preštudovať si celé zloženie a pozisťovať si z akého zdroja sú určité zložky získavané. Pre tento účel je určených niekoľko web stránok, kde si zadáte slovo (
ingredienciu vo výrobku) a Vám sa objaví všetko o danej zložke a ľahko potom zistíte, či je závadná
alebo nie. Alebo kontaktujte priamo výrobcu. Je veľmi dôležité si preštudovať ako sú dané zložky
odbúrateľné vo voľnej prírode a v odtokoch.

„Je na čase voliť prístup k našim každodenným úkonom
a zvyklostiam, ktoré majú menší dopad na našu Zem a životné prostredie.“

Ako začať?

Nikto z neba nespadol pripravený. Tak isto sa na netoxickú domácnosť treba postupne pripravovať.
Pozisťovať si, aké všetky moje produkty sú naozaj toxické a ktoré naopak nie sú. Presný návod pre
začiatočníka si viete prečítať v článku TU ( pripravujeme). Následne pri troške času si dokážete vytvoriť svoje vlastné nezávadné čistiace prostriedky do domácnosti ktoré nie sú ani finančne náročne a hlavne budete vedieť čo presne obsahujú.


Keďže ste si otvorili tento článok tak dúfame, že aj vy hľadáte spôsob ako splynúť s prírodou a
zbytočne nezaťažovať svoje telo a prírodu zbytočnými syntetickými látkami a radi sa zaradíte medzi
komunitu ľudí s netoxickou domácnosťou. Tešíme sa na Vaše pokroky. 🙂

 

(0)

Ecocert, Cosmos ..a iné certifikácie

Na niektorých výrobkoch, ktoré sa hrdo prezentujú ako bio/eko/prírodná/organická
(o tomto označení chystáme samostatný článok), môžete nájsť označenie, resp. logo Ecocert-u.

Čo to vlastne znamená? Ja som sa s týmto stretla až vtedy, keď som naozaj na ocenený produkt narazila pri nákupe, dovtedy som netušila, že nejaká takáto organizácia existuje. Vyvstala pre mňa otázka, o čom celý proces certifikácie vlastne je. Preto blog na túto tému. Nech vieme, čo nakupujeme. Ecocert bolo vlastne prvým certifikačným strediskom, ktoré sa nejakým spôsobom snažilo stanoviť štandardy pre to, čo je vlastne prírodná a organická kozmetika. Čo je dosť fajn, lebo veľakrát sa stretávame s tým, že výrobok má v zložení jeden esenciálny olej a hrdo sa nazve prírodnou kozmetikou. Aj voči nám spotrebiteľom je toto príjemný krok.

Aké sú teda štandardy na to, aby niečo dostalo certifikáciu Ecocert-u?

Zloženie výrobku je z obnoviteľných zdrojov, spracované procesmi šetrnými k životnému prostrediu. Ecocert kontroluje, či daný produkt neobsahuje: parabény, phenoxyethanol, GMO, silikóny, PEG, syntetické farbivá a parfumy, zložky živočíšneho pôvodu (okrem produktov zvierat ako napr.: mlieko, med, atď.)

Obal výrobku je recyklovateľný alebo odbúrateľný.
Ecocert v rámci kozmetiky udeľuje 2 typy označenia Ecocert – organic cosmetic alebo Ecocert – natural cosmetic.

Označenie Organic cosmetic má prísnejšie kritériá, musí obsahovať minimálne 95% rastlinných zložiek a minimálne 10% z váhy zložiek musí byť organicky pestovaných.

Označenie Natural cosmetic musí obsahovať 50% rastlinných zložiek a minimálne 5% z váhy produktu musí byť organicky vypestované. Ak produkt spĺňa tieto kritéria prechádza auditovou kontrolou pracovníkmi Ecocertu. Štandardy pre kozmetiku sú veľmi konkrétne špecifikované v asi 40-stranovom dokumente. Nieže by sa nám nechcelo, ale je to naozaj ťažko vyextrahovať, čiže ak má niekto veľký záujem tieto štandardy poznať, sú mu prístupné na tomto linku.

Taktiež sa na kozmetike môžete stretnúť s označením COSMOS, ako s jednou z variánt certifikácie organickej alebo prírodnej kozmetiky. Spoločnosť COSMOS vznikla založením piatich organizácií v rámci Európskej únie. Založili ju spoločnosti: už spomínaný Ecocert z Francúzska, Cosmebio z Francúzska, BDIH z Nemecka, ICEA z Talianska a Soil Association z Veľkej Británie. Dohodli sa na zlúčení svojich štandardov pod touto hlavičkou. Okrem dôrazu na zloženie produktu, kladú taktiež dôraz na balenie, ktoré by malo byť minimalistické, priateľské voči životnému prostrediu, a taktiež výroba musí byť naplánovaná tak, aby bola tiež šetrná voči životnému prostrediu, čo zahŕňa aj odpadové plánovanie.

Takže tu máme jednu stranu mince.

Krásny certifikačný proces, ktorý sa nám snaží garantovať, že ich nálepka zaručí, že produkt, ktorý držíte v rukách je naozaj v poriadku vzhľadom na ich vysoké štandardy prírodnej a organickej kozmetiky. Ale máme tu jedno veľké ALE! Každá sranda niečo stojí. A aj certifikačný proces niečo stojí. A stojí dosť. Rádovo hovoríme o tisíckach eur, samozrejme že to nie je jednorazová záležitosť. Ecocert, Cosmos a iné organizácie si potrpia na pravidelných kontrolách produktu, s čím sú spojené ďalšie poplatky.

Na jednej strane stojí zavedenie poriadku do celého chaosu okolo prírodnej a organickej
kozmetiky a na druhej, nemalé náklady pre producenta takejto kozmetiky. Producent tieto
náklady môže sekundárne preniesť na cenu produktu, resp. toto nie je asi proces, ktorý by si
malá manufaktúra dokázala finančne vykryť, hlavne nie vo svojich začiatkoch. Je teda na každom z nás, či naozaj pre nás tá nálepka garantuje tú kvalitu, ktorú hľadáme, alebo sú pre nás prioritne dôležité iné aspekty produktu. Tu neexistuje, podľa nás, správnaodpoveď. Každý sa rozhodujeme na základe vlastných kritérií, a tak je to v poriadku. Každý máme na to právo.

My sa určite produktom, ktoré toto označenie nesú brániť nebudeme,
ale takisto to nebude pre nás prioritné kritérium, na základe ktorého by sme eliminovali
zaradenie produktu do nášho e-shopu. V tom prípade by sme museli vyradiť takmer
všetkých, ak nie všetkých, slovenských výrobcov. Kladie to nároky aj na spotrebiteľa. Ak nám záleží, čo nakupujeme, venujme pozornosť zložkám. My sa budeme snažiť priniesť čo najviac blogov na tému zložiek v kozmetických produktoch.


 

Zdroje:
Oficiálna stránka Ecocertu: http://www.ecocert.com/en/index.html
Oficiálna stránka Cosmos: https://cosmos-standard.org/
Stránky producentov, ktorí uprednostnili dobrú povesť u zákazníkov pred nálepkou nejakej
agentúry a prečo sa tak rozhodli:
http://www.fromthebathtub.com/2013/01/certification-proliferation-real-costs.html
https://www.annmariegianni.com/why-were-not-certified-organic/

(0)