Dyshidróza – Dyshidrotický ekzém

Dyshidróza – Dyshidrotický ekzém.

V podstate sa nevie príčina, ale prax nám hovorí niečo iné!

Najčastejšie postihuje dlane a chodidlá, alebo časti tela, ktoré sa ľahko spotia. Začne to malými ‚potničkami‘ uloženými hlboko v koži naplnené bielou tekutinou. Následne sa zväčšujú a neskutočne svrbia. Koža sčervenie, až máte chuť si amputovať celé ložisko. Po čase začne praskať a potom sušiť. A potom znova nové a nové pupáčiky a stále červená až krvavá, popraskaná koža. A takto pokračuje kolotoč ďalej.

Jedná sa o Dyshidrotický ekzém, ktorý doposiaľ ‚NEMÁ PRÍČINU‘ alebo ešte lepšia odpoveď ‚MÁ PSYCHICKÚ PRÍČINU‘

aby nás to ešte viac zmiatlo ohľadom otázky ako ho rýchlo a efektívne liečiť. Ja som si s ním prežila polovicu života a poviem Vám, je to podľa mňa ťažké, ale dá sa to.

AKO VZNIKÁ?

Tento druh ekzému býva často spôsobený kontaktnou alergiou. To znm. kontakt s kovom napríklad nikel, bižutéria alebo kov na rifliach, bundách. Potom sa vyskytuje aj pri čistení zemiakov alebo rajčín alebo aj po kontakte s mäsom. Najčastejšie som sa stretla s ľuďmi, ktorým to spustila klasická JAR NA RIAD počas umývania. Čiže sme zas a znova pri milovanej chémii. ( K tým ľudom patrím aj ja. )

Tento ekzém vzniká cez leto, aj cez zimu. Cez leto sa koža ľahko sparí a môže vzniknúť základné potničkové ložisko, ktoré sa rýchlo rozšíri. K tomuto dopomáha uzavretá obuv, ale aj nesprávne zvolené ponožky prané v toxickom pracom prostriedku.

ODPORÚČAM najviac bavlnené ponožky a úplne vynechanie aviváže a určite používať vhodnejší netoxický prací prostriedok.

Ekologické pracie prostriedky pre alergikov nie sú väčšinou netoxické. Vyskytuje sa tam dosť dráždivých prvkov, aj keď sú v prírode ľahko odbúrateľné. A to je rozdiel! Aj keď ložisko nevyzerá esteticky atraktívne, verte mi, je lepšie ho na nohách vetrať, ako ho mať v uzavretej obuvi. Cez leto nejaké žabky,šľapky, len nech to dýcha. Noha by nemala byť vo vlhkom prostredí. Cez zimu nebyť blízko radiátora, aby sa koža zbytočne nepotila.

Dyshidróza postihuje častejšie atopikov

To má priamy súvis s črevom a hlavne s histamínom. Veľa ľudí spozorovalo zhoršenie, občas samotné vytvorenie tohto ekzému po konzumácii alkoholu, sladkostí, jedál s konzervantami, lepku, vysoko histamínových jedál. Tak, ako tieto faktory, môže mať súvis aj premnoženie baktérií v čreve. Či kontaktná alergia alebo vnútorná príčina, určite je len benefit prejsť na lepšiu a zdravšiu stravu a skúsiť to. Mne osobne toto dopomohlo nie len vyliečiť  atopický ekzém a dyshidrotický ekzém, ktorý je podľa lekárov ‚DOŽIVOTNÝ‘ a možný tlmiť len antihistaminikami a kortikoidnými masťami. Som toho názoru, že črevo je základ a ani Zem nevznikla za jeden deň. Treba vytrvať a úroda príde. 🙂

KORTIKOIDY ODSTRÁNILI SVRBENIE, ALE EKZÉM NIE

Keby mám jednorázovo zrátať koľko € som za celý život minula na všetky tie masti, ktoré som pokupovala,  tak by moja peňaženka ešte teraz veľmi zaplakala. Je pravda, že kortikoidy pomohli –  v spôsobe, že to nesvrbí, ale ekzém tam stále bol. Nie rok ani dva … ale celých 10 rokov. Práve koža sa veľmi ťažko adaptovala na vynechanie kortikoidov.

AKO SA HO NETOXICKY ZBAVIŤ?

Každý sme iný. Jednému pomôže to a inému to pomôcť vôbec nemusí. Ale určite VYVAROVAŤ SA VŠETKEJ CHÉMII. To znamená vynechať prípravky na čistenie v domácnosti, prejsť na nechemické pranie, nepoužívať klasické osviežovače vzduchu, používať čisto prírodnú nechemickú kozmetiku. Ložiská treba mať stále v suchom stave. Po cvičení riadne umyť, aby sme nezanášali infekciu.

Ak ložisko veľmi svrbí, pomôže aj ponorenie do studenej vody na pár sekúnd a potom riadne utrieť. Môžeme si spraviť aj odvar z repíku. Ak by sme chceli dezinfikovať, výborný netoxický spôsob je hypermangán. (Treba si zistiť správne dávkovanie. Vo vode použiť len jemne ružový roztok!) Môžeme použiť aj soľný kúpeľ. Základom je, aby sa koža zasušila a ukľudnila a aby sme už predišli fáze rozširovania pupienkov s tekutinou.

PUPÁČIKY NIKDY NEPRASKAJTE – hrozí veľké riziko zanesenia infekcie a skončenie na infekčnom, ako som skončila aj ja :/ .

Keď sme kožu ako tak vysušili, začne sa olupovať a vtedy treba premazávať. Za mňa FAKT TOP je prírodné bambucké maslo! Treba namazávať toľko, koľko koža dokáže prijať. Skvelý je aj kokosový olej alebo aj prírodná konopná masť. Skvelá je aj domáca zinková masť. Na chodidlách som rada cez zimu využívala systém namazať maximálne ako sa dá a zabaliť do ponožiek. Do rána to bolo kľudné a nepukalo. Ale pamätajte, že nie každému funguje to, čo druhému. Toto mazanie je fakt už len riešenie problému, ale my ho potrebujeme hlavne odstrániť a to znamená zisťovať a zmeniť kontakt s alergénmi.

EKZÉM A SAUNA ??

Nepoznám veľa ľudí s touto skúsenosťou, ale podelím sa s mojou. Kedže viem, že tento typ ekzému je náchylný na vlhkosť, potenie, teplo … vyskúšala som suchú saunu. A verte, či nie, ekzém sa mi fakt upokojil a hneď prešiel do fázy sušenia a hojenia kože. Budem rada, ak zanecháte svoju skúsenosť v komentároch alebo aj na našom emaili info@nietox.sk 🙂 .

Kedže ekzémy sa dosť často vytvárajú v stresovom období, hlavne keď nie sme v psychickej pohode, tak sa naozaj treba zamerať aj na to. Áno, áno je to veľmi ťažké v tejto uponáhľanej dobe, ale u niekoho to môže fakt hrať prevažnú rolu v priebehu ekzému, ale určite ja osobne nie som toho názoru, že to je LEN psychická príčina.

Pevne verím, že tento článok Vám prinesie veľa odpovedí na otázky, ktoré ste doposiaľ nikde nenašli. – DAGMAR

Ak chcete začať a alternatívou hneď, odporúčam Vám pozrieť náš zoznam netoxických produktov ktoré denne používame my – http://www.nietox.sk .

Nič z tohto článku nemám vedecky podložené, len vyskúšané sama na sebe od môjho útleho veku až doteraz. Tak isto ako sú tu zozbierané reálne skúsenosti a informácie od ľudí, ktorí trpia týmto ekzémom.

Obrázky zdroj: pangudownloads.org , sgms.com.ru , treat-simply.com, unsplash app

Zobrazené: (36598)