Netoxická domácnosť. Ako začať? 6 základných tipov

Netoxický domov v súlade s prírodou. Žiadne zdravotné problémy. Čistota aj bez chémie. Znie to super, však?

Všetko sa dá.  Ja sama stále prechádzam touto zmenou a stále zisťujem, čo a ako, a preto som sa rozhodla spísať tento článok, ktorý by Vám mohol napomôcť na začiatku Vašej cesty za netoxickou domácnosťou.

Musím teraz všetko vyhodiť? Musím byť chemička/chemik, aby som rozoznala škodlivé a neškodlivé veci? Nie, to určite nie.Mňa osobne trápili dlhoročné problémy s ekzémom, a tak som začala hneď zhurta, pretože som toho mala už pokrk a neľutujem to. Pravdaže, najprv som si myslela, aká som super zdravá, predsa papám zdravé veci a všetko je len o jedle, ale nebolo to len o tom. Práve chémia v mojom dome bola hlavným zdrojom problému.

Ako vlastne začať a prečo by som to mal/a robiť? 

 

Kvôli týmto otázkam som zostavila 6 mojich overených tipov ako začať a založiť si krásny netoxický domov. Na začiatok chcem upozorniť, že TREBA ÍSŤ NA TO POSTUPNE. My ľudia sme takí, že ak nevidíme výsledok, tak poľavíme alebo úplne prestaneme s činnosťou, ale prechod na netoxickú domácnosť je dlhodobý proces. Nie jednorázová záležitosť. Všetko závisí aj na Vašom čase, motivácii a buďme úprimní, aj na finančnej otázke, kedže meníme niektoré produkty. Každá malá zmena k lepšiemu je VAŠA VÝHRA a tieto malé výhry zmenia CELÚ VAŠU BUDÚCNOSŤ. Poďme spolu na to.

 

1. PRÍPRAVKY, KTORÉ SÚ V STYKU S KOŽOU – ruky

Toto je, podľa môjho názoru, bod #1, od ktorého sa treba odraziť, kedže sú to prípravky, ktoré sa dostávajú cez pokožku do nášho systému. Treba si vybrať také, ktoré sú pre Vás prioritou. Začala by som tými najľahšími, a to je prípravok na riad a mydlo na ruky. Je to finančne nenáročné a má to vysoký efekt. Pozrite si zloženie aktuálnych výrobkov a môžete si riziko každej zložky pozrieť na nasledujúcej stránke www.ewg.org . Ak tam je niečo rizikové, tak to treba vymeniť. Ja som nerobila žiadne kompromisy. Proste bola tam jedna škodlivá látka, tak šup preč s tým. Prípravok na riad som vymenila za prírodný ( nie všetko prírodné je prírodné, je potrebné aj tak pozrieť zloženie ) a tekuté mydlo za tuhé. Po 3 mesiacoch sa mi zlepšil dyshidrotický ekzém na rukách, ktorý som mávala nepretržite 7 rokov. A stačilo tak málo, keby som to vedela skôr 🙁 .

2. SPRCHA A KÚPEĽ

Neviem ako vy, ale ja sa sprchujem každý deň, a preto som začala hneď riešiť aj tento problém. Sprchový gél, peeling, pena na holenie a potom telové mlieko. Sem tam pena do kúpeľa ( A.K.A. chemická bomba do kúpeľa ) . Pokračovala som systémom – pozri zloženie, vyhľadaj zložku, vygoogli a bola som naozaj v obrovskom šoku! Vyslovene som si kupovala produkty, ktoré niesli značku prírodné a na problémovú pokožku v domienke, že to slúži na to, ale našla som tam látky, ktoré narúšajú vrstvy pokožky a robia ju ešte citlivejšou. Ako mne raz povedali … „ak ti ten produkt nič nerobí, tak asi predsa funguje“ . No proste všetko som postupne zamenila. Naozaj postupne. Ja, čo som bola fanúšik silno parfumovaných a tekutých produktov som si zaobstarala klasické tuhé mydlo s jemnou vôňou. Používam ho ako sprchový gél, gél na holenie a takto som vybavila 2 muchy jednou ranou a za polovičnú cenu! Telové mlieko som prestala používať, pretože si to pokožka už nepýtala. ( Na konci článku Vám pripojím linky s ktorými konkrétnymi produktami som ja začala. )

 

3. ŠAMPÓN

Vlasy. Téma sulfáty a parabény v šampónoch konečne napreduje! Najčastejšie sa vyskytujúce a naozaj škodlivé: Methylparabén, Izopropylparabén, Isobutylparabén, Butylparabén, Sodium butylparabén, Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate , Sodium Myreth Sulfate. Týmto konkrétnym zložkám chcem venovať zvláštny článok, kde zistíte viac, ale v skratke – spôsobujú narušenie hormonálneho systému a v štúdii z roku 2004  „University of Reading“ vo Veľkej Británii zistili, že tieto látky sa nachádzajú v určitých druhoch nádorov. Proste BLEH. Celé zle. Schválne, pozrite sa na zloženie svojho šampónu, a ak tam nájdete nejakú látku, ktorá je vyššie uvedená, máte problém. Pre toto nemáme v netoxickej domácnosti žiadne zľutovanie. Našťastie, šampón stále vieme vyriešiť aj v tekutej forme, ale tie väčšinou nepenia ( pretože neobsahujú chemickú bombu na penenie) alebo sa vieme pripojiť ku skupine ľudí, ktorí dodržiavajú systém NO POO alebo LOW POO. To znm. bez šampónu alebo pól na pól. Na trhu existujú aj tuhé šampóny. Tam ale treba spraviť  kompromis kedže šampóny sú dosť citlivá téma pre netoxickú domácnosť. Ja stále skúšam nájsť ideálny netoxický šampón ktorý by mi na 10000% vyhovoval. Nie ste v tom sami 🙂

 

4. NETOXICKÉ PRANIE – Zaužívajme si nové pracie praktiky

Ako atopička som sa tejto problematike venovala odjakživa. Začala som avivážou. Vedeli ste, že aviváž vsakuje do nášho oblečenia, aby bolo také jemné? Čiže to oblečenie ktoré si obliekame na našu pokožku, nesie v sebe všetky tie zložky a pri nosení nám cez ňu  prechádzajú. A prečo vlastne tak vonia? Lebo tam je viacero syntetických parfumov, čiže pre niektorých klasický alergén. No ja som vymenila aviváž za netoxický produkt – Máchadlo – ktoré zanechá prádlo voňavé, ale látky nevsakajú do prádla, ale odplavia sa spolu s vodou. Alebo ako aviváž postačí ocot s prírodnou silicou. (Ocot má silné dezinfekčné účinky a prádlo bude voňať len po silici) a je to finančne nenáročné riešenie.

Prací prášok alebo gél? Najekologickejšou variantou je pranie z mydlových orechov. Buď vo forme gélu z mydlových orechov, alebo ak máme čas, pripravíme si výluh z originálnych mydlových orechov a na pranie použijeme ten. Na trhu je naozaj pár netoxických pracích gélov ( produkty ktoré neobsahujú škodlivé syntetické chemické látky a zbytočné parfumácie a alergény ) . Na biele prádlo a plienky vieme použiť napríklad – perkarbonát sodný (PUER) spolu s TAED ktoré sú hypoalergénné látky, nezávadné pre vodné odtoky a sú naozaj účinné! Ak perieme ručne, môžeme použiť maximálne nechemické mydlo – žlčové mydlo, ktoré je efektívne aj na škvrny. Na vlnu a funkčný materiál existujú tiež gély z mydlových orechov, čo je neskutočne SUPER!

Problematiku prania som riešila aj mesiac, kým som si naozaj bola istá, že produkty budú neškodné pre mňa a vodné toky, čo klasické a bežne najpredávanejšie pracie gély a aviváže v supermarketoch spôsobujú. Hlavne zaťažujú vodné toky, pretože celá chémia z nich ide do vody a tým spôsobujú problémy pre živočíchy aj pre nás. Prečo by sme to mali podporovať?! Po prepočítaní ma takéto netoxické pranie farebného prania pri praní 3x týždenne vyjde cca 7€. Čo nie je fakt také neúnosné, keď si zoberiem, že ušetrím na produktoch pri sprchovaní a čistení domácnosti 😉

 

5. ČISTÁ NETOXICKÁ DOMÁCNOSŤ

Kde začať? Najhoršie na čistení domácnosti sú látky, ktoré počas toho vdychujeme. Môžu dráždiť sliznicu nosohltanu a spôsobovať zdravotné problémy vrátane alergie. Z osviežovačov vzduchu sa uvoľňujú škodlivé látky, napríklad benzén, styrén a spreje a vonné tyčinky na tom nie sú o nič lepšie. To, že treba sledovať zloženie už vieme, ale začnime teda konkrétne s tipom na čistenie a dezinfekciu.

Lacné, jednoduché a prírodné čistenie je kombinácia jablčného octu a kyseliny citrónovej. Touto kombináciou si vieme pripraviť vlastný domáci dezinfekčný a čistiaci prostriedok. Pre zaneprázdnených existujú na trhu netoxické octové čističe povrchov. Čo je fakt úžasné, že? Na tejto báze, len v inej koncentrácii, hľadajte čističe na toalety, zrkadlá, kúpeľne, mastnoty, podlahy. Chystáme aj článok, ako si vyrobiť vlastné netoxické produkty do domácnosti. 🙂

Mne sa naozaj osvedčila firma Tierra Verde, ktorá kompletne pokryla toto portfólio produktov a hlavne výrobcovia sú naši susedia z Čiech. 🙂

6. KOZMETIKA

Pre nejedného najťažší a najkomplikovanejší bod pri netoxickej domácnosti. Ja som stále na tom pól na pól a nechala som si tento najťažší krok na koniec, aby som nebola hneď od začiatku zúfalá. Milujem dekoratívnu kozmetiku, ale stále hľadám netoxickú náhradu. O jej škodlivosti našťastie existuje xy článkov na googli, ktoré odporúčam prečítať. Hlavná bola pre mňa starostlivosť o pleť. Tam som zvolila ako čistenie tuhé mydlo ktoré používam aj na sprchovanie a sem tam použijem aj čistiaci gél od slovenskej firmy Navia. Prírodné a hlavne netoxické krémy a oleje používam tiež od značky Navia ale aj od Modrej púpavy a za mňa zatiaľ TOP! (samozrejme môžete použiť hocijaké iné produkty, ak majú zloženie naozaj v poriadku). Na trhu existujú už netoxické dekoratívne produkty ako make-up, tiene, rúžiky, ale tam tiež platí radšej preveruj a nedaj sa zlákať názvom prírodné na produkte 🙂 .

A čo som spravila so starými produktami ktoré som vymenila za nové?

Myslím, že je menšie zlo ich poloplné, alebo aj plné darovať, ako vyhodiť do smetiaka. Pre niektorých, ktorí nemajú problémy, naozaj dobre poslúžia. Skúste sa spýtať nejakej organizácie vo Vašom okolí, či nepotrebujú takúto materiálnu pomoc alebo oslovte nejakú rodinu, ktorej sa to zíde. Určite sa potešia a využijú to. Naozaj je to menšie zlo, akoby sme vytvorili zbytočný nevyužitý odpad, už keď sme si to domov zadovážili.

Ako sa tieto postupy k netoxickej domácnosti osvedčili u mňa?

Som konečne bez vonkajších prejavov ekzému. Som bez hormonálnych problémov. Peňaženka je spokojná a myslím že aj celý môj domov. Verím, že všetko sa malými krokmi dá a rozhodnutie prejsť na netoxickú domácnosť bude to najlepšie pre Vás, aj Vašu rodinu a to nehovorím ako zaďakuje naša Matička Zem. Prajem šťastný začiatok tejto cesty ♥

 


Mydlo ktoré používam na sprchovanie, holenie tvár – Aleppo Mydlo.

Aktuálne testujem šampón z čiernej rasce.

Prací gél z mydlových orechov  ktorý doma vždy používam od firmy Tierra Verde.

Na povrchy používam tento octový čistič alebo ak mám čas tak si ho doma vyrobím.

Zdroj fotografii: Unsplash

 

 

 

 

 

.

Zobrazené: (6911)