Aleppo Mydlo

Aleppské mydlo alebo čo o ňom vieme?

Aleppo mydlo môžete nájsť na trhu pod viacerými názvami ( čo je niekedy zmätok spôsobujúce J ) : Savon d´Alep, laurel soap, Syrian soap. Ale pod týmito názvami sa ukrýva oveľa viac ako len obyčajné mydlo.

Vedeli ste, že mydlo Aleppo je najstaršou mydlovou receptúrou na svete?

Vedeli ste, že sa skladá len z dvoch základných olejov (olivový a vavrínový) a mydlového činidla? A že percentá, ktoré môžete nájsť na obale označujú podiel vavrínového oleja v mydle?

Vedeli ste, že dozrieva minimálne sedem mesiacov? Ukrýva v sebe veľa tajomstiev.

Prečo učarovalo nám?

Ja (Paula) som v podstate veľmi praktický človek a milujem veci, ktoré majú širšie využitie. Niekto sa možno vyžíva v tom, že má na poličke v kúpeľni dvadsať produktov s veľmi úzkym spektrom využitia (áno, mám viacero takých kamarátok a je to vporiadku, je to ich voľba), ale ja uprednostňujem naozaj veci, ktoré sa dajú využiť na viac spôsobov. A toto mydlo je práve také. Ja ho používam na sprchovanie, umývanie tváre, holenie.

Sprcha

Pre mňa veľmi dobré eko riešenie, lebo vydrží pri jednom užívateľovi aj 4 – 5 mesiacov a je zabalené v jednej krabičke, ktorá je z recyklovaného papiera a samozrejme dá sa ďalej recyklovať. Nie je balené v plaste, čiže super 🙂 Nevysušuje mi pokožku, nemám výčitky, keď sa nestihnem po sprchovaní natrieť. Nedostavuje sa extrémne vysušená, šúpajúca sa, alebo pnúca pokožka.

Tvár

V aktuálnom období patrím asi medzi tých šťastnejších, lebo ma naozaj netrápia výraznejšie problémy s pokožkou tváre. (Áno už sa dostavujú prvé malé vrásočky, ale tie beriem tak, ako prichádzajú J a mám mastnú T-zónu, ale iné dramatickejšie stavy nemávam). Takže používam mydlo na umývanie tváre, aj ako formu odličovania. Ja sa nelíčim na dennej báze, keďže som stále vo fitku, vyzerala by som ako Joker z Batmana, takže volím dennú úpravu bez make-up-u. Ale keď sa líčim, používam v podstate všetko – make-up, očné tiene, linky, špirálu, lícenku, púder a rúže a naozaj ma toto mydlo dokáže slušne odlíčiť.

Holenie

Vzdala som sa pien na holenie, kvôli formám balenia a zbytočnému odpadu z nich. Jediné obdobie, a to sa čestne priznávam, kedy sa holím s penou, je obdobie pred fitness súťažou.

Takto náš low waste život začal naberať reálne rozmery. Bez kompromisu, bez toho, aby sme sa museli vzdať hodnotnej starostlivosti.

Áno, aj toto mydielko má svoje rezervy..

Jediné, čo ma mrzí, že ho nemôžem používať na vlasy. Respektíve môžem, ale určite to neodporúčam :). Zanecháva na vlasoch povlak, alebo neviem ako lepšie by som Vám to opísala. Ja mám vlasy rýchlejšie sa mastiace, občas sklon k tvorbe lupín, a kvôli tréningom mám vlasy viackrát do týždňa kompletne prepotené. Takže moje potreby pre vlasy to naozaj nepokrylo. Viaceré recenzie, hlavne zo zahraničia, sa taktiež neprikláňajú k použitiu na vlasy. Vlas vyžaduje svoju špecifickú starostlivosť a existujú aj prírodné a ekologicky príjemné riešenia s tým, že vlasy sú naozaj krásne a zdravé. Ale o tom v inom príspevku :).

Pre koho teda je?

To je moje využitie mydla z Aleppa. Dada si ho chváli tiež, a to má ekzematickú pokožku. Preto neváhame a pokojne ho odporučíme aj pre detskú pokožku, samozrejme až na individuálne prípady, kedy má detská pokožka veľmi špecifické nároky. Tie individuálne prípady sa vždy nájdu aj medzi dospelými, ktorým toto mydlo na pokožku jednoducho nesadne a to je vporiadku tiež. Každý sme rozdielny, máme rôzne potreby, rôzne požiadavky na starostlivosť a to, čo od tej ktorej kozmetiky očakávame. My sme zozdieľali hlavne našu skúsenosť .

Mám sa obávať, keďže v Sýrii sú vojnové konflikty?

Kvôli nepokojom v oblasti Aleppa, je veľa výrob týchto mydiel presunutých do iných oblastí, alebo štátov. To, ktoré distribuujeme my, sa vyrába v Tunisku, majstrom mydlárom (majú istú hierarchiu, resp. odovzdávané receptúry výroby a malé tajomstvá), takže sa nemusíme obávať použitia chemických zbraní a podobne. Tým, že je to výrobok s Ecocert certifikátom, komisári /kontrolóri z Ecocert-u kontrolujú výrobné podmienky, aj etiku výroby.

Linky, ak by ste sa chceli dozvedieť ešte viac:

História mydla z Aleppa: http://www.historische-aleppo-seife.de/engl_story.html

Ako sa vyrába: https://www.youtube.com/watch?v=7kMVc0dLjdM

Skúsenosti iných blogerov: https://whattodotomorrow.net/en/threw-shower-gel-got-aleppo-soap-bar/

https://www.beautifulwithbrains.com/product-review-nour-aleppo-soap-with-30-laurel-oil/https://www.lifejacks.com/aleppo-soap-natural-soap-numerous-benefits-skin/