Sójové sviečky – prichádzajúca alternatíva so závanom lahodných vôní

Zdroj: Dizajn od lesa

Hľadanie alternatív, kde vlastne končí? Dúfame, že konca mať nebude, pokiaľ hľadanie alternatív prináša do našich životov verzie produktov, ktoré bežne používame a znamenajú menšiu záťaž pre našu Zem, ale taktiež menšiu záťaž pre naše zdravie. Už dlhšie môžeme pozorovať, že sa kde-tu objavia sójové sviečky.

Zdroj: www.unsplash.com

Ako to so sójovými sviečkami vlastne je?

             Sójové sviečky sa začali vyrábať ako alternatíva k tým bežným parafínovým. Cena týchto sviečok je často vyššia v porovnaní s bežne dostupnými verziami, avšak nedajú sa im uprieť nespočetné výhody.

Celá zápletka okolo sójového vosku a výroby

             Ako sa taký sójový vosk vlastne vyrobí? Zozbierajú sa sójové bôby, ktoré sa olúpu, prečistia, rozlúpnu, zlisujú do vločiek a pri tomto lisovaní vzniká olej. Tento olej je v procese hydrogenácie (fúúú, tomuto procesu veľmi nerozumiem, klamať Vám nebudem 🙂 ) menený z nesaturovaného na saturovaný. To boli tie zložitejšie pomenovania dejov, ale pre nás, bežných užívateľov, je podstatné, že tento proces mení vlastnosti oleja tak, že pri izbovej teplote má tuhú textúru a to je už dobrý základ pre vytvorenie niečoho rozkošníckeho, čím vonné sviečky a sviečky všeobecne sú.

Prečo by ma mala sójová sviečka zaujímať?

Kvôli jej výhodám samozrejme!

Aké sú tie výhody?

V prvom rade je vosk na sviečky vyrábaný z obnoviteľných zdrojov, zo sójových bôbov a taktiež väčšina výrobcov vlieva tieto vosky, a teda zasádza celú sviečku do skla, čiže obalový materiál je kompletne recyklovateľný.

Sviečka má preukázateľne dlhšiu dobu horenia – čiže objem a objem v tomto prípade nie je ekvivalentný

Nevznikajú pri horení splodiny, ktoré by negatívne vplývali na vaše zdravie, čo nemôžeme povedať pri pálení parafínových sviečok.

Takisto pri pálení nevzniká čierny dym, čiže sa nemusíte obávať pri umiestňovaní sviečky, či Vám náhodou nepoškodí nábytok/stenu a podobne.

Pri výrobe sójových sviečok sa používajú zväčša esenciálne oleje, vonné esencie, ktoré sú prírodného pôvodu a tým, že vosk sviečky je spaľovaný postupne, vôňa sa uvoľňuje postupnejšie a dlhodobejšie.

Zdroj: www.unsplash.com

Ale! Vždy je nejaké Ale! Respektíve nechceme zatajovať aj nevýhody..

Určite ste zaregistrovali aj sami, že cena tejto sviečky je vyššia, je to však cena za ekologickú variantu, ktorá nemá negatívny dopad na zdravie členov domácnosti.

Taktiež sójový vosk je citlivejší na zmeny teplôt, čiže môže meniť svoje charakteristiky, ale tieto zmeny sa objavujú pri naozaj výrazných zmenách teplôt. Tieto zmeny skôr trápia samotných producentov, ktorí s voskom pracujú. Nás, spotrebiteľov, tieto problémy takmer vôbec nestretávajú, resp.málokedy spozorujete problém s finálnym produktom.

Ich dostupnosť na slovenskom trhu je stále vo veľmi výraznej  menšine, ale to môžeme my, spotrebitelia, ľahko zmeniť našimi rozhodnutiami 🙂

Moju naj časť na záver? Áno!

Prečo práve sójové sviečky z nášho e-shopu?

Lebo ich vyrába úžasná kočka z Nitry, ktorá zbožňuje celú produkciu ekologickejších variánt vecí a keby ste ju poznali, tak viete, že každý jeden svoj produkt „vypiple“ do dokonalosti a na tej veci poznať, že nesie v sebe neskutočnú energiu svojho producenta.

Keď som prvýkrát ovoňala Šípkovú Ruženku, tak som skoro odpadla! Prečo? Oukej, čakala som vôňu ruže, pre ktorú ja nevraždím a ani si kvôli tejto vôni nejdem nohy dolámať, ALE! Bolo tam veľké Ale! vo forme pačuli. V tomto ja už nedokážem úplne zachovať objektivitu, pretože pačuli na mňa pôsobí ťažko magnetizujúco. Čo z toho vzniklo? Láska na prvé ovoňanie. A to nepreháňam. Svoju si môžete zakúpiť https://nietox.sk/produkt/prirodna-sojova-sviecka-sipkova-ruzenka/

Budeme sa tešiť na Vaše dojmy 🙂

Zdroje:

https://www.candlescience.com/learning/what-is-soy-wax
https://www.everythingdawnbakerycandles.com/blogs/news/34785665-the-pros-and-cons-of-soy-wax