Kvetinové vody

Kvetinové vody zažívajú svoj boom a nebudem klamať, ich čaru sme podľahli aj my. Spomínam si, keď som sa s kvetinovou vodou stretla prvýkrát, hľadala som akurát toner a hľadala som niečo iné, nové, zaujímavé. Zbadala som vtedy ružovú vodu, asi prvá z tých známejších na slovenskom trhu. Balená v sklenenej fľaštičke, čo ma potešilo, lebo konečne niečo, čo nebolo balené v plaste. Otočila som ju a čítala som zloženie. Nenačítala som sa teda veľa 😀 Vtedy som si ešte myslela, že čím viac zložiek, tým lepšie (všetci sme niekde začínali :D), tak ma veľmi prekvapilo, že nemám čo čítať. Hovorila som si ale, že to stojí za vyskúšanie. Odvtedy, ak som aj náhodou vyskúšala niečo iné, vždy som sa ku kvetinovým vodám vrátila. Sila prírody je neskutočná, tak prečo nevyužívať jej silu pre náš prospech?

Zdroj: www.unsplash.com
Zdroj: www.unsplash.com

Ak si ich chcete zakúpiť, k dispozícii je nespočetné množstvo výrobcov, nehovoriac o jednotlivých produktoch. Nájsť ich môžete pod názvami kvetinová voda, hydrosolový sprej, esenciálna voda, hydrolátové spreje, no všetky tieto pojmy označujú jeden a ten istý produkt, s rozdielom kvetov alebo rastlín, z ktorých je tento hydrolát vyrobený.

Kvetinové vody sa vyrábajú rovnakým spôsobom ako esenciálne oleje. Esenciálny olej bol hlavným produktom výroby, kedy vďaka procesu destilovania došlo k extrahovaniu oleja z rastlín a pri výrobe vznikla kvetinová voda ako vedľajší produkt. Dnes je táto voda rovnako cenným produktom ako samotný esenciálny olej. Pravá kvetinová voda vzniká jedine v procese destilácie, určite sa vyhnite produktom, ktoré majú v zložení alkohol, vtedy už o pravú kvetinovú vodu nejde. Pravé kvetinové vody taktiež neobsahujú žiadne konzervanty, dodatočné parfumácie a ani emulgátory, či farbivá.

Zdroj: www.jrroses.com

Najznámejšou z kvetinových vôd a asi aj najdostupnejšou je ružová voda. Čo vlastne tento zázrak dokáže? Ružová voda má výrazné hydratačné účinky a zásobuje pleť vitamínmi a minerálmi. Je vhodná hlavne pre suchú pokožku, čo Vám však nebráni, aby ste ju využili aj na iný typ pokožky. Ja mám pleť zmiešanú a ružovú vodu považujem za jednu z najvhodnejších pre mňa. Okrem prínosov pre pokožku, krásne vonia, čiže bonusom používania je aromaterapeutický účinok.

 

 

    A akú kvetinovú vodu použiť na konkrétny typ pokožky?

Prinášame Vám malého sprievodcu, ktorý Vám môže pomôcť v rozhodovaní. Samozrejme, všetci sme jedineční a niekedy nám niečo nemusí sadnúť, aj keď to pomôže 95% ľudí s podobnými charakteristikami pleti, občas je nutné jednoducho vyskúšať J, ale tým sme si prešli už asi všetky.

Citlivá pokožka – harmančeková voda, voda z pelargónie, levanduľová voda, ružová voda, ylang ylang voda.

Mastná pokožka – voda z pelargónie, levanduľová voda, voda z manuky, pomarančová voda, mätová voda, ružová voda, rozmarínová voda, čajovníková voda, ylang ylang voda, voda z hrabu.

Suchá pokožka – harmančeková voda, voda z pelargónie, levanduľová voda, ružová voda, ylang ylang voda, pomarančová voda, medovková voda.

Zdroj: www.unsplash.com

Aknózna pokožka – harmančeková voda, levanduľová voda, ružová voda, voda z manuky, ylang ylang voda, čajovníková voda, voda z pelargónie, mätová voda.

Ak ste aj doteraz kvetinové vody nepoužívali, určite sa oplatí dať im šancu, môžu Vás naozaj príjemne prekvapiť, určite príjemne prekvapia aj Vašu pokožku.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Herbal_distillate

https://www.trustedhealthproducts.com/blogs/news-letters/what-is-a-herbal-distillate

http://www.wellnesslife.cz/spawellness/co-jsou-to-hydrolaty-a-kvetinove-vody-a-jak-je-pouzivat/

https://www.simplyorganicbeauty.com/hydrolates-benefits/

http://natureofeurope.com/hydrolates/